What Foods To Buy In Bulk To Save Money And Food Waste

What Foods To Buy In Bulk

One of the smartest ways to save money when it comes to food is to buy it in bulk. Not only will you get large quantities at discounted prices but it will also reduce the need to go grocery shopping too often.

That said, you also need to know what foods can be stored for a longer period. Foods like bread and pastries do not store as well as others. Such items will just end up as food waste, along with the money you’ll be throwing away!

So, to help get you started, here are the top 10 foods you should buy in bulk to save money and minimize food waste.

Top 10 Foods To Buy In Bulk To Save Money And Food Waste

When picking out food to buy in bulk, it’s important to consider three things — how well they keep, how easy they are to store, and how flexible they are when it comes to cooking. This way, you won’t put off using them for longer periods just because you’re tired of the way they taste.

1. Canned Beans

Buying beans in bulk should be a no-brainer. They store well, are easy to use, and are versatile to boot! Canned beans are perfect because you can just open them up straight out of the can and use them. No need to cook or soak them! Plus, they can be used in a variety of dishes from tacos and beans on toast to adding them in pasta and rice dishes!

Average cost per can: $1.79

2. Canned Tomatoes And Tomato Sauce

Tomatoes are another great item to buy in bulk. These versatile and healthy fruits go well on a wide range of foods, including pasta sauces, stews, and soups. You can even use their juice in smoothies and other drinks!

Average cost per can: $1.25

3. Dried Lentils

Lentils are one of the most shelf-stable foods you’ll find in the market. While some studies show that storing these beans may reduce their nutritional value over time, it’s not that significant of a difference.

When stored in ideal conditions, dried lentils can last up to 10 years!

Average cost per pound: $1.56

4. White Rice

Dry white rice can be stored in an airtight container for up to 2 years. Since it doesn’t spoil easily, it makes sense to buy it in bulk. White rice can be used in a variety of dishes from desserts to burritos.

Average cost per pound: $0.71

5. Frozen Berries

Fresh blueberries are among the most expensive products in the market. Other berries like strawberries, raspberries, and blackberries can also cost a pretty penny. Luckily, you can save a few dollars by buying them frozen and in bulk.

While many raise concerns over losing the nutritional content of fresh berries when they’re frozen, it’s not of major concern and certainly not harmful to your health. And according to the USDA, frozen fruit can be safely stored for up to 6 months in the freezer.

 Average cost per pound: $2.04

5. Frozen Vegetables

Vegetables are an essential part of your diet since they’re packed with nutrients your body needs. However, buying them fresh can quickly become expensive. Vegetables also tend to spoil quickly; you might have found yourself unable to use them all up and having to toss most of them in the bin.

But like frozen berries, they can be stored for months. In some cases, frozen vegetables can last up to a year in your freezer.

Average cost per unit: $1.88

6. Honey

A healthier alternative to sugar, honey can be stored for up to 2 years according to the National Honey Board. When stored correctly, it can last for more, but this all varies depending on different conditions.

Average cost per pound: $1.97

7. Coconut Oil

Unlike other vegetable-based oils, coconut oil is more resistant to oxidation. This means it’s less likely to spoil over time. When stored in a cool, dark place, it can last for up to 3 years.

Average cost per pound: $0.46

Conclusion

When you think of buying in bulk to save money, it’s also important to consider food waste and minimize how much food you’re throwing away. Learning how to eat healthily is a very important step in keeping you running at full power your entire life.

A good way to do this is by looking into ideal storage solutions and buying food that is more shelf-stable. We hope this article has helped you learn about the best food to buy in bulk to save money and avoid food waste.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

CommentLuv badge